گشت و گزار
معرفی مکان های دیدنی و گردشگری ایران

سه شهر بزرگ شادگان، آبادان و ماهشهر در حاشیه این تالاب قرار گرفته و تعدادی روستا نیز در مجاورت آن قرار دارند و دو روستا نیز در داخل این تالاب قرار گرفته اند. این تالاب بیش از ۴۰۰ هزار هکتار پهنا دارد که ۲۹۶ هزار هکتار آن جزو مناطق حفاظت شده می باشد.

تالاب شادگان

تالاب شادگان باقیمانده از تالاب بسیار بزرگی است که زمانی تا هورالعظیم در مرز عراق ادامه داشته است و احتمال می رود بخش دور افتاده و جدا شده ای از مجموعه تالاب های گسترده و به هم پیوسته بین النهرین باشد.

دامداری (گاومیش)، ماهیگیری، شکار پرنده، نی بری و برداشت علوفه منافعی هستند که از این تالاب نصیب مردم می شود.

تالاب شادگان

تامین کننده های آب تالاب شادگان

رودخانه جراحی بزرگترین تامین کننده آب تالاب است و بعد از آن نهر بحره که از رودخانه کارون منشعب می شود، تالاب شادگان را تغذیه می کنند. طغیان کارون و مد های خلیج فارس و بارش های منطقه هم در تامین آب شادگان نقش دارند.

تهدیدات تالاب شادگان

از مهمترین تهدیدات این تالاب می توان به جریانات ورودی زهکش ها، آلودگی آب، کاهش جریانهای سیلابی، تغییرات اقلیمی، خشکسالی طولانی مدت، معرفی گونه های غیربومی، نشت مواد نفتی از لوله­ ها و اختلال و ایجاد مزاحمت برای حیات وحش اشاره نمود.

پوشش گیاهی تالاب شادگان

تالاب شادگان همزمان با فصل پرآبي از لحاظ تنوع پوشش گياهي و تراكم آن بسيار غني و به لحاظ وجود سه اكوسيستم آب شيرين، آب شور و آب لب شور پوشش متفاوت از هم دارد به طور كلي پوشش گياهي شاخص تالاب عبارتند از : (جگن)، لويي و ني.
به طور كلي حدود 110 گونه گياهي در تالاب شناسايي شده كه از اين تعداد گونه هاي دارويي تالاب شامل 21 گونه مي باشند و مهمترين آنها عبارتند از : بومادران هميشه بهار ايراني، سازو و بارهنگ.

گونه های زیستی تالاب شادگان

به طور كلي 154 گونه پرنده در تالاب شناسايي شده كه شاخص آنها عبارتند از : اردك مرمري، اكراس آفريقايي، پليكان خاكستري و فلامينگو.

پستانداران تالاب شامل 40 گونه مي باشند كه مهمترين آنها دولفين بيني بطري است. مهمترين پستانداران تالاب عبارتند از : گراز، گربه جنگلي، شنگ، گرگ و دلفين.

دسترسی تالاب شادگان

تالاب شادگان در جنوب شهر شادگان در استان خوزستان واقع شده‌است.

منبع : تفرج نامه


تعداد بازدید : 265
نوشته شده در تاريخ سه شنبه 2 آبان 1396 توسط سارا
صفحات وبلاگ
تمامی حقوق این وبلاگ محفوظ است | طراحی : Tem98.Ir
ساخت وبلاگ رایگان تور روسیه بلیط هواپیما بلیط هواپیما تدریس خصوصی زبان انگلیسی هوشمند سازی ساختمان خانه هوشمند
بستن تبلیغات [X]